Itt a farsang, áll a bál!
Vajon mi a kapcsolat a boszorkánylépcső, a kacsaorchidea és a kiszebábu között? Hová szórták a pelyvát télidőben? Hol találkozhatunk „személyesen” az aktuális mesehősökkel? Hogyan lett a fánkból muffin? Ezek is kiderültek legutóbbi Kicsik és nagyik foglalkozáson.
Szerda délelőtt, a szokásos időpontban a váci Petőfi Sándor Általános Iskola negyedikes diákjaival érkeztünk a Váci Idősek Otthona és Klubja Arany János utcai részlegébe, hogy ismét környezeti nevelés programot tartsunk idősek és gyerekek számára. Február lévén, nem is lehetett volna másról szó, mint a farsangról. Már a díszítés is a foglalkozásra hangolt: a gyerekek és idősek boszorkánylépcsővel, vagyis krepp papír girlanddal szegélyezett grádicson lépkedtek fel az ebédlőig.
Rögtön az elején kiderítettük, mikor is van a farsangi időszak: vízkereszttől húshagyó keddig, a hosszúsága pedig aszerint változik, mikor lesz húsvét. Az első feladat során az asztaltársaságok tagjai összeírták, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztottak régen és ma a farsangok alkalmával, megbeszélték, milyen volt az időjárás, felsorolták a társasági eseményeket, végül a jellegzetes farsangi díszítések kerültek rá a papírra. Míg régen elmaradhatatlan volt a szalagos és a csöröge fánk, addig ma már inkább a gyorsabban és egyszerűbben elkészíthető muffint viszik a bálba.
Vali néni mesélte
„Régen, faluhelyen, ahol döngölt padló volt a házban, ilyenkor, a farsangi időszakban felfényezték a padlót, pelyvát szórtak rá, így várták a bálozókat. A táncmulatság során betaposták a pelyvát a sárba. Amikor elmentek a mulatozók, ismét felfényezték a padlót, amely olyan lett, mintha kővel borították volna.”
A következő feladat során a résztvevők listát készítettek arról, hogy milyen jelmezekbe öltöztek a farsangolók régen és ma. Jól látható volt, hogy akkor is és most is az aktuális mesehősök a legnépszerűbbek, de vannak örök slágerek is, mint például a királylány.
Ehhez kapcsolódva kis képeket osztottunk ki, melyeken jelmezbe öltözött gyerekek láthatók. Az volt a kérdés, hogy mely jelmezeket készíthették otthon, és melyeket vásárolták boltban. Az egy asztalnál ülők kiválasztották azt az egy jelmezt, mely nekik a legjobban tetszett. Valami miatt minden asztalnál otthon készült jelmez került a magasba.
Kisze bábu készítés
Faluhelyen a farsangi időszakban télűző népszokás során beöltöztetett szalmabábut készítettek, botra tűzték, úgy hordozták, majd a nap végén máglyára tették és elégették. Ezzel űzték el a telet.
A virágkarnevál színpompás képeken vonult elénk. A kis képeken orchideák mosolyogtak. A gyerekeknek és időseknek ki kellett találni, vajon mit ábrázolnak, illetve utánoznak ezek a virágok. Volt ott balerina, angyal, madár, majom, stb. Egy nagyobb képen, amit puzzle darabokból kellett kirakni, kacsaorchidea pompázott, repülő kacsát utánozva.
A környezeti nevelés program utolsó feladatához nagy anyagokat, ollókat, kartonokat tettünk ki. Minden asztaltól egy főt be kellett öltöztetni valamilyen jelmezbe, de nem szabadott hangosan elárulni. A legvégén kiállt az öt jelmezes, a többieknek pedig ki kellett találniuk, milyen jelmezbe öltöztek. A gyerekek nagyon kreatívan oldották meg a feladatot, az idősek pedig mosolyogva nézték őket.
A „Kicsik és nagyik” projekt tematikus oldala: https://www.magosfa.hu/kicsikesnagyik/
A program a Földművelési Minisztérium Zöld Forrás anyagi támogatásával valósult meg.